dla Uczniów

What’s the news? Co słychać na świecie?

Czy warto włączyć do nauki języka angielskiego czytanie gazet? Mam tu na myśli gazety online i tradycyjne. Moim zdaniem tak. Polecam szczerze przeglądanie gazet online czy ustawienie sobie kanału anglojęzycznego z numerem1. Ja lubię Sky, ale może być na przykład BBC. Zalet oglądania takiej telewizji jest mnóstwo. Po pierwsze możecie dowiedzieć się dużo na temat kraju, którego języka się uczysz. Dwa, z nagłówków w telewizji z wiadomościami możesz nauczyć się kolejnych słówek i wyrażeń. Oczywiście na początku możecie poczuć się zagubieni patrząc na skrócone formy czy słowa, których wcześniej nie widzieliście wcześniej w podręczniku do nauki języka angielskiego. Gdy oglądasz telewizji dużo rzeczy możesz się dużo domyśleć z kontekstu i materiału filmowego, gorzej jeśli jest to nagłówek prasowy i może mieć zdjęcie albo i nie. Poniżej kilka wskazówek jak zrozumieć nagłówki prasowe czy telewizyjne: 

1. Pamiętaj, że nagłówki prasowe w języku angielskiego są w czasie teraźniejszym Present Simple. Może was to zaskoczyć gdy czytacie widzicie zdjęcie rozbitego samolotu a tam pisze, że samolot spada. Hm? „B.A. plane crashes”. 

2. W „headlines” czyli nagłówkach nie znajdziesz odmienionych czasowników, szczególnie czasownika być-„be”. 

3. Dziennikarze pomijają przedimki : the, a czy an. 

4. Skróty tworzą całe tytuły prasowe. Nagłówek prasowy musi być prosty i szybko dotrzeć z informacją do odbiorcy, a przede wszystkim przyciągnąć uwagę czytelnika. Dlatego Brytyjczycy czy Amerykanie uwielbiają skrócone formy i specjalnie przeznaczone do tytułów prasowych słowa. A jakie? 

BLAST- explode –wybuchnąć np. o bombie 

AXE- stop/reduce – zatrzymać/ograniczyć 

B.A. –British Airlines –brytyjskie linie lotnicze 

M.P. – member of parlament – poseł 

P.M.-Prime Minister- premier 

BACK-support-wspierać 

ALERT- warning-ostrzeżenie, używane już u nas np. jako alert pogodowy 

PLEA-request-prośba 

TOLL-number of victims-liczba ofiar 

VOW- swear at wedding-przysięga na ślubie 

CURB-stop/suppress-zdławić/zatrzymać 

I wiele innych. 

aNie przejmujcie się, że nie ogarniacie wszystkiego. Po to są zajęcia, kursy języka angielskiego i lektor, którzy pomogą Tobie poznać wszystkie tajniki języka obcego tak żebyś poczuł się w końcu swobodnie w danym języku.

(2) Comments

  1. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

    1. ok if you want to use some info from my blog, please do.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram