dla Uczniów

Od czego zależy sukces w nauce języka obcego?

Jeśli powiem wam, że w głównej mierze zależy to od Ciebie, mam nadzieję, że się ucieszysz i uwierzysz, że jest to możliwe. Teraz warto by było, żebyś zastanowił się ile realnie możesz poświęcić czasu na naukę języka angielskiego. To kluczowe przy tym żeby odnieść sukces. Drugim istotnym tematem jest regularność. Co Tobie pomoże: 

1. Wyznacz sobie cel. Egzamin FCE czy inny albo wyjazd, a może zmiana pracy, która Ciebie nudzi? Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej na pewno masz swoje plany. Ciekawe studia, dobra praca no i pewnie podróże? 

2. Regularność. Nauka języka jest procesem, który bez tego nie istnieje. Nie da się nauczyć języka ani w 1 ani w 2 dni. Co prawda czytałam o średniowiecznych poliglotach, którzy potrafili opanować podstawy danego języka by wyspowiadać skazańca przed egzekucją mającą miejsce następnego dnia. Niestety powiem szczerze, że musiało to być bardzo trudne i raczej oparte na bardzo podstawowej wiedzy językowej. 

3. Nie stawiaj sobie też ogólnych celów. Nie mów, że chcę się nauczyć języka wpół roku . Ale jak się nauczyć? Żeby wyjechać na wakacje i być w stanie dogadać się z kelnerem czy recepcjonistką w hotelu, czy może raczej zacząć od celu, że dam radę w rok zrozumieć amerykańskie filmy w języku angielskim albo być w stanie wziąć udział w telekonferencji w języku angielskim. 

4. Nie zastanawiaj się czy inni radzą sobie lepiej. Nie porównuj się z innymi. Na zajęciach grupowych wyraźnie widać różnice. Jedni z nas są lepsi w mowie, lepsi mają lepszą pamięć do słówek a jeszcze inni są niesamowici w słuchaniu. Tacy jesteśmy. Różnice są dobre. Najważniejsze, żeby znaleźć klucz jak opanować wszystkie sprawności językowe samemu. 

Zajęcia indywidualne dają tą przewagę, że nie czujesz dyskomfortu związanego z porównaniem się z innymi uczestnikami kursu. 

5. Czas. Załóż sobie czas, w którym chcesz się nauczyć języka. Rok, dwa a może konkretna data. 

Pomyśl też ile możesz poświęcić czasu w codziennym życiu, żeby angielski nie stanowił przeszkodę w innych zajęciach i nie był czyś co wykonujesz z musu tylko z przyjemnością bez stresu, że nie zdążysz z innymi rzeczami. To ma być czas dla Ciebie i na Twój rozwój. 

6. Musisz czuć, że robisz postępy. Testy robione przez Twojego Lektora pomogą Ci to zauważyć. 

7. Zastanów się czego Ci potrzeba. Jakiego słownictwa , tematyki jest ci potrzeba. Czy pracujesz i jesteś w środowisku mówiącym płynnie po angielsku a ty czujesz się zagubiona i boisz się odezwać na spotkaniu bo nie masz zasobu słów. A może chcesz rozwijać swoje pasje typu podróże. Chcesz się do nich przygotować, poczytać rady w oryginale. Mieć swobodę, że w razie jakiś problemów Ty zaopiekujesz się swoją rodziną i dasz radę np. porozmawiać z lekarzem. 

Powodzenia!

(2) Comments

 1. But yeah Many thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and in actual fact like learning more on this topic. If doable, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

  1. hi!
   of course there will be more stuff in future.
   bye,
   Iza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram