dla Uczniów

Angielskie słówka – jak mam się tego wszystkiego nauczyć?

To pytanie pojawia się często na moich zajęciach. Czy jest jakiś skuteczny sposób aby nauczyć się angielskich słówek? S

Poniżej znajdziecie kilka przydanych sposobów:

  1. Metoda małych kroczków

Pamiętaj, że nauka języka to proces, o którym pisałam już w poprzednim artykule English Love, do którego zachęcam. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie narzucać sobie zbyt intensywnego tempa a tym bardziej 100 nowych słówek dziennie. Dobry materiał do nauki na 1 lekcję przewiduje maximum do 10 nowych słów z języka obcego. Lepiej nauczyć się 2 czy 3 słówka dobrze szczególnie w kontekście niż wypisać sobie listę 30 słów.

 Wybierz najciekawszych 5 słów z nowej lekcji, tekstu czy artykułu, popatrz na kontekst, w którym zostały użyte, zapisz sobie je najlepiej bez tłumaczenia tylko synonimem w języku angielskim, ale jeśli jesteś na niższym poziomie tłumaczenie na język polski jest w porządku pod warunkiem, że dołożysz przykładowe zdanie lub wyrażenie z nowym słowem.

  • Kup zeszyt

Może to zabrzmi dziwnie, ale tak kup sobie duży zeszyt. Wiem, co powiecie w czasach aplikacji i notatek na telefonie po co wracać do starej metody nauki. A no i tu was zaskoczę, bo według mnie u wielu z was ta metoda po prostu się sprawdzi. Kiedy ja zaczynałam się uczyć języka angielskiego nie było aż takiego dostępu do materiałów obcojęzycznych jak jest to teraz. Rozbiłam notatki, zapisując nowe słowa w bardzo różny sposób, albo tłumacząc dany wyraz na język polski, albo dopisując mu pasujące wyrażenie lub zdanie, lub jego wymowę. W czasach kiedy urządzenia takie jak smartfony czy aplikacje na niego po prostu często tracimy, wymieniamy telefon i dzieją się z nimi jeszcze bardziej dziwne rzeczy, to zeszyt, oldschoolowy zeszyt zostaje. Co ciekawe w dzisiejszym świecie nie zapisujemy dużo rzeczy czy spraw odręcznie, więc nasz mózg musi poświęcić więcej uwagi na tym procesie, a przez to na procesie przyswajania nowych słówek przez nas i to daje efekty. Więc to poprawia naszą pamięć. A wielu z was może po prostu też sprawić większą przyjemność używając i czytając taki zeszyt niż jego wersję cyfrową.  Używajcie kolorów, podkreślaj nowe rzeczy, dopisuj co ci przyjdzie do głowy, rysuj jeśli chcesz. Najlepiej zapisuj nowe słowo w kontekście.  Wielu słów nie zapamiętaliście bo po prostu uznaliście, że ono jest proste i nie trzeba, tylko potem po pewnym czasie niestety gdy będzie wam potrzebne to go sobie nie możecie przypomnieć, a tym bardziej nie ma go w czym sprawdzić. Metoda zapisywania w kolorowy sposób fajnie się sprawdzi u tych z was, którzy są wzrokowcami. A i jeszcze jedna ważna rzecz, jak już zrobicie te nowe notatki, to trzeba to wszystko powtórzyć. A najlepiej jest powtarzać na głos bo wtedy nie tylko aktywnie coś robimy ale i słyszymy to co mówimy. Angażujemy więcej obszarów naszego mózgu. Dobrym sposobem jest tworzenie przez Was własnych materiałów do nauki, komiksy, rysunki itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Twitter
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram